UYUZ TEDAVİSİNE YARDIMCI BİTKİSEL DESTEKLER

UYUZ TEDAVİSİNE YARDIMCI BİTKİSEL DESTEKLER

UYUZ TEDAVİSİNE YARDIMCI BİTKİSEL DESTEKLER

 Maalesef özellikle birkaç yıldır ülkemizde, Klasik uyuz tedavisine yanıtsız hızlı bir uyuz vaka artışı söz konusu.  Normal koşullarda, uyuz bulaştığı zaman, eczaneden alacağınız losyonu 1-2 defa sorunlu bölgeye sürerek bu rahatsızlıktan kurtulursunuz. Ama son aylarda bahsedilen uyuz problemini gidermek için bu ilaçların yeterli olmadığı görülmekte. Dayanılmaz bir kaşıntı, küçük sivilceler uyuzun ilk işaretleri olarak kendini belli eder ve tedaviye ertelemeden başlamak gerekir.

Risk faktörü kalabalık ortamlar

 Birincil risk faktörü; kalabalık. Çok insanın yer aldığı mekanlar genellikle bu hastalığın odak noktası. Temasla ve kıyafetler aracılığıyla bulaşır. Tedavi ederken en önemli şey parazitlerin hızla öldürülmesidir.

Uyuz tedavisine yardımcı bitkeler nelerdir ?

Uyuz gibi parazitlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayan bazı bitkisel yardımcılar var. Kekik, lavanta, çay ağacı, ardıç katranı gibi şifalı bitkilerden yardım alarak uyuzdan kurtulmak mümkün olabilir. Lavanta yağıyla uyuzla mücadelede güzel sonuçlar alınır. Deriye yerleşmiş parazitler bu yağın yardımıyla yok olur.. Sirkenin antiseptik gücünden yararlanarak zararlı akarlar hızlı bir şekilde uzaklaştırılır. Ayrıca bir takım aromatikyağ formülleri ile uyuz tedavisinde harika sonuçlar alınabiliyor.

İlaçlara direnebiliyor!

 Fakat başta da altını çizdiğim gibi, yeni uyuz türü bu ilaçlara dayanıklılık gösterebiliyor, direnebiliyor! Ciltte ilk anda kaşıntıyla birlikte kendini belli eden uyuza yakalandığınızda önce mutlaka bir öncelikle aile hekiminize veya  dermatologunuza danışın ve verilen tıbbi tedavileri uygulayın. Yeterli olmazsa şu formülü de eczacınıza hazırlatıp tropik olarak uygulayabilirsiniz.

Uyuzun doğadaki formülü

-Yarım litre kekik hidrosolü

-Yarım litre lavanta hidrosolü

-200 ml sirke

-1 tatlı kaşığı tuz

-10 ml ardıç kadranı

Bu verdiğim malzemeleri belirtilen oranlarda bir cam kapta karıştırıp çalkalayın. Akşamları vücudunuza, özellikle kaşıntılı, hasar görmüş bölgelere sürüp en az 2 saat bekleyin ve ardından duş alın. Uygulamayı hergün yapın ve iyileşene kadar sürdürün.

Çay ağacı yağı (Teatree oil) ve parazitler

Formül : Parazitleri öldüren ve cilt yapısını destekleyen bir doğal yardımcı. Çünkü bu yağın dezenfektan etkisi bulunur. Uyuz için en iyi ev ilaçlarından biridir. Hastalıktan kaynaklı deride beliren yaraların iyileşmesi için de güzel sonuçlar alınır. Ayrıca 10 ml Çay Ağacı Yağını, 200 ml susam yağı içine katarak( ve iyice karıştırarak) elde etiğiniz losyonu günde 1 kez vücudunuza sürerseniz önerdiğim bu formülün de faydası olacaktır. Her kullanımdan önce formülü koyduğunuz şişeyi çalkalamayı unutmayın.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

 • Canan cevap

  Hocam merhaba. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Uyuz tanısı konan bir arkadaşımla kısa süre önce görüşmüştük ve bana da bulaşma olasılığı %100. Henüz belirti yok ama araştırdığım kadarıyla 2-6 hafta arası çıkıyormuş belirtiler. Ben önlem olarak kükürt sabunu ile yıkanmaya başladım ve çay ağacı yağı sürüyorum. Henüz kuluçka aşamasında ilerlemesini durdurmak için işe yarar mı acaba? Ya da kuluçka döneminde yapabileceğim başka bir şey var mı ilerlemesini önlemek için?
  Bir de 2.5 yaşında çocuğum var ona da bulaştırmış olmaktan tedirginim. Kuluçka döneminde bulaşır mı? Onu da banyo yaptırırken kükürtlü sabunla yıkasam, lavanta veya çay ağacı yağı kullansam cildine zararı olur mu? Ya da oranları ona göre mi ayarlamak gerekiyor? Yukarıda cam kapta karıştırıp sürülecek doğal bir formül vermişsiniz, 2.5 yaş için uygun mu eğer uyuz olursa ya da önlem için kullanılır mı? Konu ile ilgili yardımcı olursanız, tavsiyelerde bulunabilirseniz minnettar olurum. İyi günler dilerim.

  Nisan 10, 2022 , 7:09 am
 • Kevser cevap

  Merhaba emziren anneler bu karışımları kullanabilir mi ve bebeklerde kullanabilir mi

  Ağustos 19, 2022 , 6:02 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir