Neden Kabız oluyoruz ?

neden kabız oluyoruz

Neden Kabız oluyoruz ?

Kabızlık, sert kıvamda dışkılama veya haftada 3 defadan az dışkılama olarak tanımlanmaktadır.

Oysa ideali günde en az 1 kez dışkılama olmasıdır .Çünkü günümüz toksin çağıdır. Sürekli toksin maruziyeti kolay hastalanma, kronik yorgunluk ve çabuk yaşlanma nedenidir. Halbuki düzenli dışkılama en etkili detoks araçlarımızdan biridir.

Ayrıca östrojen hormonunun bağırsaklardan atılan bir döngüsü vardır ki kabızlık durumunda bu döngü bozulur ve artmış östrojen hormonu maruziyeti gelişir ve hatta vücuda yeniden östrojen emilimi olur. Bu durum ileride östrojen bağımlı kanserleri tetikleyebilir. Yine kabızlık ,artmış safra tuzları maruziyeti ve dolayısıyla kronik inflamasyon nedenidir. Malum, kronik inflamasyon ve oksidatif stres günümüz kronik hastalıklarının en önemli sebebidir.

Görüldüğü üzere konu mühim… Tıbbın kurucusu büyük hekim Hipokrat ,” Bütün hastalıklar bağırsakta başlar . Bağırsaklar hasta ise vücudun geri kalanı da hastadır” diyerek bu gerçeği taa binlerce yıl önce işaret etmiştir. Tedavi, altta yatan nedene göre düzenlenmelidir. Bu konu da yakında “mehmeteminerdem.com “ve YouTube kanalımda paylaşımlarım olacak inşallah.

Sağlıklı günler dilerim.☺️

#kabizolma #kabiz #dahiliye #ichastaliklari #dahiliyesamsun#sagliklibeslenme

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir